Iný pohľad na problematiku utečencov

Autor: Roman Laml | 2.10.2015 o 9:44 | Karma článku: 5,61 | Prečítané:  273x

Masová migrácia,  ktorá  v  súčasnosti  zamestnáva  Európu,  je  považovaná   za  problém  vyplývajúci z bezpečnostnej situácie v krajinách pôvodu migrantov. Tento pohľad na problém je pravdivý, ale nie je vyčerpávajúci. 

Menej pozornosti je venované „technickým“ aspektom migrácie – ako je možné presunúť masu ľudí z jednej vzdialenej destinácie do druhej. Ide do veľkej miery o aktivity organizovaného zločinu a práve tento aspekt problému nie je v centre pozornosti. 

Zatiaľ čo pri samotnej migrácii prebiehajú neustále diskusie a snahy o „systémové“ riešenie, hľadajú sa možnosti riešenia príčin migrácie, ako aj možné riešenia dopadov samotnej migrácie na Európu a jednotlivé štáty, u organizovaného zločinu sa často len deklaruje jeho prítomnosť. Pritom ale práve organizovaný zločin túto masovú migráciu umožnil a zabezpečil. Inými slovami organizovaný zločin určil najdôležitejšiu agendu Európskej únie súčasnosti! Nevolený, nelegálny, ale podľa súčasnej situácie stále vplyvnejší.

Ukazuje sa, že dlhodobo deklarovaný boj proti organizovanému zločinu nie je výrazne úspešný, skôr naopak. Finančný profit, ktorý je esenciou existencie organizovaného zločinu, sa nedarí efektívne eliminovať. Na jednej strane sa prijímajú opatrenia na kontrolu finančných tokov, pričom sa súčasne tolerujú daňové raje, bankové tajomstvo, netransparentné finančné fondy  a ďalšie nástroje, ktoré umožňujú prakticky nekontrolovane narábať s finančnými prostriedkami.  Ide aj o to, do akej miery je deklarovaná snaha o čistotu finančných tokov úprimná a či súčasná prax únikových priestorov nie je zámerná. Každopádne, zisky z utečencov sa musia dostávať do finančného systému a opätovne investovať. Keby to nebolo možné, žiadna utečenecká kríza by sa v tomto rozsahu nekonala.

Samozrejme, že podmienky vzniku emigrantskej vlny spočívajú v problematických oblastiach Sýrie, Líbye, Iraku, Afganistanu a ďalších krajín, samozrejme že osudy ľudí v týchto oblastiach sú tragické a majú právo hľadať bezpečné útočisko, ale bez organizovanej logistickej podpory by utečenecká vlna v takom rozsahu nebola možná.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?