Ďakujem za referendum

Autor: Roman Laml | 2.2.2015 o 9:17 | Karma článku: 13,46 | Prečítané:  1100x

Na referendum nepôjdem, ale som rád že bude a že mám možnosť svojou neúčasťou vyjadriť svoj postoj. Málokedy sa podarí, že človek nemusí urobiť nič a má to význam. 

Referendum ukáže, ako na tom slovenská spoločnosť je, ako väčšinovo zmýšľame. Referendum má oproti voľbám tú vlastnosť, že aj neúčasť je hlasovaním. Výzvy na účasť z dôvodu podpory demokracie a podobne sú zavádzajúce, pretože účasťou na referendu potvrdzujem oprávnenosť  položených otázok. Svojou neúčasťou vyjadrujem svoje odmietnutie riešenia tohto problému týmto spôsobom.

 Každý máme vlastné predstavy o normálnosti a prirodzenosti, ale moje predstavy ma neopravňujú vytvárať z nich všeobecne platné nie len morálne, ale aj legislatívne normy.  Napríklad celibát, alebo uzatváranie sa do kláštorov so sľubom „čistoty“ nepovažujem za  prirodzené, ale rozhodne si nemyslím, že mám právo ich spôsob života posudzovať alebo, že by to malo byť otázkou na referendum. Tak ako je veľa týchto ľudí na svoj stav, ktorý je aj spoločensky a legislatívne akceptovaný, hrdých, prečo brániť homosexuálom svoj spôsob života taktiež legitimizovať? Chcem týmto porovnaním povedať, že každý má právo na svoje šťastie, pokiaľ toto priamo nezasahuje do práv iného. A nič z toho, na čo má referendum odpovedať, nie je skutočným ohrozením iných ľudí ani rodiny.

Dúfam, že referendum bude neúspešné. V opačnom prípade  môžeme očakávať referendum ďalšie, o zákaze interrupcii.  Nech bude výsledok referenda akýkoľvek,  v reálnom živote sa toho veľa nezmení. Na našej strane odporcov referenda a našich homospoluobčanov máme ale jedného najdôležitejšieho spojenca – čas. Hodnotová orientácia a trvalé pravdy katolíckej cirkvi sa síce neskoro, ale predsa len postupne prispôsobujú dobe. To čo cirkev v minulosti zásadne odmietala, dnes obhajuje. Napríklad  encykliky „Mirari vos“ alebo "Quanta cura" z 19. storočia  odsudzujú slobodu slova a svedomia. „Je nemyslitelné, že by bylo možné přijmout perverzní zásadu, jako by každému náleželo udělit svobodu svědomí.“ (Mirari vos) A dneska sa cirkev často usiluje vyvolať dojem, že ona je zdrojom a pôvodcom týchto všeobecne akceptovaných hodnôt. Takže je možné, že sa naše deti dožijú encykliky na obhajobu spolužitia všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?