Výsluhoví dôchodcovia - ako ďalej?

Autor: Roman Laml | 20.7.2012 o 8:45 | (upravené 20.7.2012 o 14:30) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  1383x

Pravdepodobne len málo výsluhových dôchodcov nemá pocit skrivodlivosti, ktorý vyvolal spôsob krátenia výsluhových dôchodkov zrušením ich valorizácie, ako aj ich ohlasované zdanenie, respektíve špeciálny odvod. Výsluhové dôchodky boli už v minulosti terčom rôznych „analytikov" a často aj politici odvádzali pozornosť od svojich zlyhaní poukazovaním na „štedré" a „nespravodlivé" dôchodky. Nikdy ale nepovedali, že tento systém je ich dielom, že pokiaľ je systém zlý, je to výrazom ich neschopnosti. Nikto z politikov nikdy nepovedal, že oni niečo pokazili a nedomysleli. Našli si len vhodný terč - výsluhové dôchodky.

Súčasná  moc svoju koncepčnosť a systémovosť ukázala aj tým, že zrušenie valorizácie sa uskutočnilo v priebehu niekoľkých dní bez toho, aby boli jasné úspory a dopady najmä na výsluhových dôchodcov s nižšími dôchodky. Predseda vlády tvrdil, že nebude valcovať svojou silou, ale rokovať s partnermi. Ukázal, že v prípade výsluhových dôchodcov ani jedno z týchto pravidiel neplatí. Ľudia, ktorí pracovali pre tento štát a plnili často nezmyselné nápady politikov, sa stali obeťou takzvaných úsporných opatrení, bez akéhokoľvek rokovania!

Myšlienkovú úroveň politikov najviac vystihuje práve príklad valorizácie. Pred krátkym časom bola valorizácia výsluhových dôchodkov uskutočňovaná podľa zvýšenia platov príslušníkov. Nasledovala zmena, ktorá ju odvodzovala od rastu cien a rastu priemernej mzdy, aby sa teraz opäť nadviazala na rast platov. Ideový základ všetkých týchto zmien bol len jeden, čo najviac valorizáciu znižovať. Žiadny systém, hľadanie dlhodobých riešení, ale snaha dávať čo najmenej.

Najsilnejším argumentov v prospech obmedzovania všetkých výdajov je kríza. Nie je správne spochybňovať ťažkú situáciu štátu a nie je dôvod, aby sa na riešení podieľali všetci. Jedným z problémov je ale arogantný spôsob, akým sa správajú k výsluhovým dôchodcom a druhým problémom je, že aj prístupy a riešenia nie sú rovnaké pre všetkých. Súčasne je taktiež potrebné pripomenúť, že naša krajina má aj oficiálne priznané obrovské daňové úniky, ktoré v podstate pokrývajú čiastku, ktorú je potrebné ušetriť. Táto situácia je taktiež vyjadrením schopností našich politikov, minulých aj súčasných, spravovať štát. Ako je možné, že sme sa dostali do tejto situácie a súčasne za to niekto nie je zodpovedný, nikto nenesie dôsledky. Respektíve dôsledky nesú zamestnanci, živnostníci, zdravotné sestry, výsluhoví dôchodcovia a podobná neelitná časť spoločnosti. Takže nie je celkom pravda, že nemáme peniaze. Len štát nevie získať ani to, na čo má zo zákona nárok a okrem toho si necháva utekať peniaze cez provízie a podpore rôznych pochybných „hayekovských" a podobných projektov.  Potom sa obráti na tých čo majú najmenej a získa peniaze cestou najmenšieho odporu.

A práve odpor je nutný. Nespochybňujem nutnosť a správnosť právnych krokov k obhájeniu našich práv. Súčasne si ale myslím, že to nebude postačovať. Juraj Mesík varuje, že kríza sa ešte len naplno rozvinie a škrty budú vynútené. Škrtať sa bude najmä tam, kde nebude odpor: „Ak budú klásť najmenší odpor učitelia, tak dajú dolu ich platy, ak zdravotníci, tak znížia im. Ak sa ukáže, že dôchodcovia nie sú schopní bojovať za svoje dôchodky, dôjde aj na výšku penzií. Nebude sa škrtať na základe strategickej úvahy. Strategicky by sa dalo škrtať dnes, ale na to nemajú politici intelektuálne predpoklady."

Našou výhodou, ako bývalých príslušníkov ozbrojených zložiek, by mala byť schopnosť organizovať sa. Myslím, že je potrebné uvažovať aj o protestných zhromaždeniach napríklad u príležitosti Dňa ozbrojených síl 22. septembra. Slušne a dôstojne demonštrovať náš nesúhlas s obmedzovaním našich zákonných náležitostí. Pokojné zhromaždenie bývalých vojakov v uniformách  pred prezidentským palácom by malo svoj význam. Taktiež je možné využívať aj rôzne verejné vystúpenia, kde politici často aj za prítomnosti bývalých vojakov a policajtov hovoria o tom, ako si vážia našu prácu. Povedať im nahlas, že najlepším dôkazom úprimnosti ich slov sú reálne kroky, ktoré sú ale presne opačné. Stručne povedané, okrem právnych krokov nás musí byť aj počuť!

Politickej moci  sa s podporou masmédií  celkom úspešne darí stavať jednotlivé skupiny spoločnosti proti sebe. Lekári proti všetkým, výsluhoví dôchodcovia ako paraziti a podobne. Nemáme inú šancu ako bojovať sami za seba, ale je chybou bojovať proti sebe. Len boj všetkých za svoje práva prinúti mocných zobrať peniaze, tam kde sú a nie od nás!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?