Verejný priestor

Autor: Roman Laml | 22.5.2012 o 12:39 | (upravené 22.5.2012 o 12:50) Karma článku: 7,51 | Prečítané:  165x

Vo verejnom priestore sa správame slušne. Aspoň relatívne veľká časť ľudí. Málokoho napadne vulgárne nadávať protiidúcemu, alebo spolucestujúcemu v električke napríklad preto, že číta noviny, ktoré sa mu nepáčia. Špecifický je už ale verejný priestor pri športových podujatiach. Hráči súpera, ale hlavne rozhodcovia sú vďačným terčom zakomplexovaných jedincov, ktorí si v anonymnom dave môžu beztrestne dovoliť to, čo by v bežnej komunikácii narazilo možno aj na hranice zákona. Obdobnú charakteristiku má ale aj priestor virtuálny.

Je zvláštne, že vo verejnom priestore športovom proti vulgarizmu, šírení nenávisti a podobným negatívnym javom bojujeme, ale vo verejnom priestore virtuálnom ich pod zámienkou slobodného šírenia prejavu do veľkej miery podporujeme. Každý kto niečo publikoval a svoje názory predkladá aj so svojim menom sa predhadzuje anonymnému davu, ktorí v rámci „diskusie“ môže čokoľvek. Keď som raz na svojom blogu v Sme diskusiu pod článkom nepovolil, administrátor sa ma  spýtal - prečo? Je to podobné, ako keby sa futbalového rozhodcu pýtali, prečo nediskutuje s davom nesvojprávnych fanúšikov. Samozrejme, že to nie všeobecne platné, a aj medzi diskutujúcimi sú ľudia s názorom, ale nadávky a urážky sú pevnou výbavou veľkej časti diskutujúcich. Podľa môjho názoru, by ale všeobecne platné by malo byť, že tak, ako autor nesie na trh svoje meno, malo by to platiť aj o diskutujúcich. Platí to už nejaký čas napríklad v niektorých českých internetových periodikách, ale ani to nezabránilo tomu, aby niektoré diskusie z dôvodu vulgarizmom a podobne boli administrátorom zastavené.

Na Slovensku sa administrátori občas, niekedy ale najmä účelovo pokúšajú virtuálny priestor usmerňovať. Existujú rozličné kódexy blogerov, diskutujúcich, ktoré by v tomto smere mali vymedzovať mantinely. Keď bol niekoľkokrát môj blog vyradený a presunutý medzi súkromné, trvalo to vždy relatívne krátky čas medzi jeho publikovaním a reakciou administrátora. Preto sa domnievam, že poskytovateľ internetového priestoru sleduje kto a čo publikuje.

Celkom ma preto prekvapilo a znechutilo, keď som náhodne narazil na diskutujúceho pod nickom „komunisti na kandelábre“.  Tento bohabojný nick je registrovaný od mája 2011 a administrátorovi Sme pravdepodobne vôbec nepripadá nevhodný. Prečo potom ale nie „cigáni do plynu“ a ďalšie podobné? Už som bol za tento názor „upozadený“, ale aj tento príklad potvrdzuje, že Sme okrem kvalitnej žurnalistiky vytvára priestor aj pre šírenie nenávisti a jednu nohu si s pocitom blaha kúpe v žumpe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?